Göta Marinmotorer







Nya Hallarydsvägen
Box 147
283 21 Osby
Tel 0479-13610 Fax 0479-132 60
Vi är ett företag som har tillverkat marina och stationära motorer sedan 1907.
Det märkliga med detta företag GÖTA MOTOR är att det tillsammans med Volvo Penta är Sveriges enda tillverkare av båtmotorer.
I dag tillverkas Göta Motorn av ägaren Sten Carlsson i fabriken i Osby ungefär som den alltid har gjorts = för hand. (Läs om Motorfabriken Götas historia).

Idag tillverkar vi 8 olika modeller. De finns ifrån 5 - 12 HK. och i lite olika utföranden.



Göta motor 5 hk
Klicka för större
Göta motor 5 o.6 hk. 1 cyl.
Göta motor 10 hk
Klicka för större
Göta motor 10 - 12 hk. 2 cyl.
Göta HBE 12 hk

Båtmotorn GÖTA HBE 12 hk

Med HURTH HBW-35 Backslag Reduction 1:2, 05
Den perfekta motorn för segel och små motorbåtar.
Enkel beprövad konstruktion.
Kompakt effektiv bränslesnål.
Idealiskt propellervarv. Små inbyggnadsmått.
En svensk klassiker till ett lågt pris.

Tekniska data
Motor GÖTA - 2-takt - Bensin eller fotogen
Typ *)5 E5 BE6 BE6 BRE10 E10 BE12 RE12 BRE
Hästkrafter556610101212
Antal cylindrar11112222
Slagvolym i liter0,270,270,270,270,540,540,540,54
Slaglängd i mm7070707070707070
Cylinderdiameter i mm7070707070707070
Motorvarv per minut20002000250025002000200025002500
Proppellervarv per minut2000200083383320002000833833
Nettovikt, motor ca kg5070607570907090
Propellerdiameter i tum
9 1/2
12 1/2
10 1/2
14 1/2
Propelleraxelns diam. i mm
20
25
Propellerhylsan ytterdiam. i mm
28
32

*) Beteckning: B= backslag, R= reduktionsväxel, E= elektrisk utrustning.

Konstruktion
Cylinderblocken har avtagbart cylinderlock och är utförda av speciallegerat, fin-kornigt gjutjärn med hög slitstyrka. Cylinderloppen är noggrant slipade samt kyl- och gaskanalerna väl tilltagna. Omvänd tvärspolning ger ökad effekt och minskad bränsleåtgång.

Vevaxeln är utförd av specialstål med slipade lagertappar samt väl balanserad.

Vevstakarna är av hejarsmitt stål i H-sektion samt försedda med härdade och nogrant slipade lagerbanor för vevstakslagrens dubbla precisionsnållager. Kolvtappslager av specialbrons.

Ramlagren består av kraftiga kullager.

Kolvarna är av lättmetall med kullrig topp och har tre kompressionsringar. Den översta är förkromad.

Koltapparna är utförda av härdat kromnickelstål och noggrant slipade. Låsta i kolven med Seeger-säkringar.

Avgas- och insugningslådan är guten i en enhet, och förvärmningen av bränsleluftblandningen ger en fullständig förbränning av såväl bensin som fotogen.

Kylning sker med färskvatten och kylvattenpumpen är av s.k. impellertyp.

Förgasaren är av typ Zenith 22 RX försedd med extra tätning av spjällaxeln, samt påbyggd dränering för förebyggande av dropp.

Tändningen är batteritändning med Bosch 12- volt system.

Smörjningen av motorn sker genom oljeblandat bränsle.

Backslaget är helt inbyggt och arbetar i oljebad vilket ger ringa slitage och tyst gång. Oljenivån kontrolleras genom oljemätsticka.

Vattenkyld ljuddämpare ger motorn lågt avgasljud och eliminerar brandrisken genom varma avgasrör.

Elektrisk utrustning ingår som standard på samtliga modeller. Utrustningen består av Bosch startgenerator 12 volt med relä, men exklusive batteri och kablar. Generatorns nominella effekt är 90 watt.

Reduktionsväxeln är av planettyp med härdade och slipade kuggar. Kuggarna är snedskurna.

Propellertrycklager. Samtliga motorer är försedda med inbyggda propellertrycklager.

Snörstarten på motorerna gör dem mycket lättstartade även manuellt.

Instrumentpanel med reglage för gas och choke samt tändningslås, kontrollampa och temperaturmätare ingår som standard.

Flamskyddet på förgasaren tjänar samtidigt som insugningsljuddämpare och ingår som standard på samtliga motorer.

Garanti. Varje motor provas mycket noggrant före leveransen. 1 års garanti lämnas för material- och tillverkningsfel.



EXTRA UTRUSTNING

Propellerutrustningen består av propelleraxel och stävhylsa av metall, samt propeller och propellerlager av brons. Lagerfoder av Ferobestos. Propelleraxelns längd 1,5 m, stävhylsans längd 0,8 m standard på 2-cyl. motor och 0,6 m på 1-cyl. Andra längder på extra beställning.

Bränsleutrustningen består av 16 liters bränsletank av rostfritt stål, kran, kranförskruvningar och bränsleslang.

Kylvattenutrustningen består av bottensil, bottenkran, bottenförskruvning samt slang för vatteninlopp och avlopp.
Uppgifter och illustrationer gäller med reservation för konstruktionsförändringar.











TILLBAKA






Senast uppdaterad 2 mars 2007 av
Webbateljen, Studio SOS, Osby